Националното знаме на Япония, познато още като "слънчев флаг" или "слънчев диск", е бяло с голям червен кръг в средата - символизиращ изгряващото слънце. Легендите разказват, че произхода му лежи още от времето на монголските нашествия в Япония през 13 век, когато будисткият свещеник Ничирен предлага флагът със слънчевия диск на императора, за когото се е смятало, че е потомък на слънчевата богиня Аматерасу.
Япония е разположена на Японските острови в Тихия океан (Хоншу, Хокайдо, Кюшу, Шикоку и около 6800 по-малки), архипелага Рюкю и архипелага Нампо. Граничи с Китай, Северна Корея, Южна Корея и Русия.
127202192 души по данни от 2018 година.
Средната продължителност на живота на японците е най-висока в света.
336 души/km²
Двете главни японски религии са шинтоизмът и будизмът. Те са съжителствували в Япония от векове и са си оказвали взаимно влияние. Повечето японци се определят като будисти, шинтоисти или и двете. Религиозни учения, изиграли голяма роля в японската история при формирането на държавата и през периода Едо, са конфуцианството и даоизмът. Макар и малко в процентно отношение, в Япония днес има и над 3 милиона християни.
Токио (8 336 599), Йокохама (3 574 443), Осака (2 592 413), Нагоя (2 191 279), Сапоро (1 883 027), Кобе (1 528 478), Киото (1 459 640).
По-големи реки в Япония са:
Фуджи е една от „Трите свещенни планини на Япония“, а също и най-високия вулкан на острова, със своите 3 776 м. Последвана е от планината Татеяма (Tate-yama) с 3 105 м, а на трето място се нарежда планината Хакусан (Haku-san) с най-висока точка от 2 702 м.
Вулканът Фуджи (3776 м.)
Япония е конституционна монархия. Държавен глава е императорът, чиято власт е ограничена. В конституцията той се определя като „символ на държавата и единството на народа“. Настоящият император на Япония е Нарухито.
Законодателният орган се нарича Диета и представлява двукамарен парламент. Начело на изпълнителния орган (правителство) стои министър-председател. Той се назначава от императора, след като бъде избран от Диетата, сред членовете ѝ. Министър-председателят назначава и освобождава от длъжност министрите, повечето от които трябва да са членове на Диетата.
Нова година (1-3 януари), Златната седмица (29 април – 05 май) включва 3 официални празника: Зеления ден (29 април), Деня на конституцията (03 май) и Деня на децата (05 май), будисткия фестивал Obon (13-16 август), Деня на императора (23 декември).
Важна част от живота на Япония. Министерството на образованието защитава големите произведения на изкуството в Япония, които включват изобразително изкуство, скулптура и архитектура. Традиционните изкуства и занаяти, като чаената церемония, аранжирането на цветя и танците, които изразяват културното наследство на Япония, се ценят и определят като „живи национални съкровища“.
Историята на Япония също се определя от нейната литература и поезия. Например „Приказка за Генджи“ е класическо произведение, написано от благородничката Мурасаки Шикибу в началото на 11-ти век. Комиксите и аниме-културата са популярна форма на изкуство, достигнала до международна публика.
Японските бойни изкуства също са традиционни и уважавани изкуства, включващо Джуджуцу (метод на близък бой) и Кендо (японско бойно изкуство бамбукови мечове и защитна броня), карате и др.
Японският архипелаг е разположен в район, където се срещат няколко континентални и океански плочи. Това е причината за честите земетресения и наличието на много вулкани и горещи извори в Япония. Ако земетресенията се случат под или близо до океана, те могат да предизвикат приливни вълни (цунами).
Япония се намира в Източна Азия, островна верига между Северния Тихи океан и Японско море, източно от Корейския полуостров.
Япония е със седем (7) часа напред от България.
През 2018 г. в Япония е посетена от над 31 милиона чуждестранни туристи, като по-голямата част от тях са от съседни азиатски страни. Правителството има за цел да достигне 40 милиона през 2020 г., тъй като Токио е домакин на Олимпиадата и Параолимпийските игри. До 2030 г. целта е да се посрещнат поразителните 60 милиона входящи туристи.
Българските граждани имат право на краткосрочен /до 90 дни/ безвизов престой в Япония, при условие че не извършват трудова или друг вид платена дейност. За влизане в страната е необходим валиден /над 3 месеца/ международен паспорт и двупосочен билет.
През последните 70 години сътрудничеството между правителството и индустрията, силната работна етика, овладяването на високите технологии и сравнително малкото разпределение на отбраната (малко по-малко от 1% от БВП) помогнаха на Япония да развие напреднала икономика. Две забележителни характеристики на икономиката след Втората световна война са близките структури на производители, доставчици и дистрибутори, известни като "keiretsu", и гаранцията за доживотна заетост за значителна част от градската работна сила. И двете характеристики са значително ерозирали под двойния натиск на глобалната конкуренция и вътрешните демографски промени. В момента Япония е четвъртата по големина икономика в света след САЩ,Китай и Индия.