Син скандинавски кръст, наложен върху бял скандинавски кръст, на червен фон. Норвежкото знаме използва скандинавския кръст по традиция, както и други скандинавски страни. Червеният, синият и белият цвят символизират демокрацията, тъй като са цветовете използвани през 19-ти век в знамената на някои демократични страни в Европа (Франция, Холандия, Великобритания), както и САЩ. Тези цветове са свързани и със знамената на Дания (бял и червен) и Швеция (син), страни с които Норвегия е била в съюз.
Северно и Норвежко море от запад и северозапад, с Швеция, Русия и Финландия от изток и Датско море от юг.
16 д/км2
Средната продължителност на живот в Норвегия е 79,78 години:
Лутерантството е официалната религия в Норвегия и 85.7% от населението принадлежи към Норвежката църква.
Останалата част от населението е:
Осло (580 000 жители – по данни от 2018 година)
Берген (213 585 жители), Трондхайм (147 139 жители), Ставангер (121 610 жители), Барум (108 976 жители) и др. – по данни от 2018 година.
Норвегия е парламентарна монархия. Функциите на краля са най-вече церемониални. От 1991 крал на Норвегия е Харалд V (от династията на Шлезвиг-Холщайн-Глюксбург). Изпълнителната власт е упражнявана от Държавен съвет. Парламентът на страната се нарича Стортинг и се състои от 169 члена, избирани на 4 години.
Умерен климат по крайбрежието, под влиянието на Северноатлантическото течение;
Във вътрешността - валежи и хладно лято; дъждовно през цялата година на западния бряг.
Скандинавските планини се простират на дължина около 1700 км, и широчината им достига до 600 км. Най-високият им връх Галхьопиген е 2472 м и се намира в Южна Норвегия. Западните им склонове се впиват директно в Северно море, образувайки стръмни брегове, известните норвежки фиорди.
Гладхопиген - 2 472 м.
ФИОРДИ - Поразителните пейзажи на норвежките фиорди са създадени през ледниковата епоха. Покрай всеки фиорд се откриват малки общности и села със собствени кулинарни традиции. Много от плодородните долини в региона са идеални за отглеждане на плодове, а ябълките, крушите, черешите и ягодите са популярни и често срещани култури. Дивечът, рибата и местно отглежданите овце формират основата на много специалитети. ЮНЕСКО е включил в престижния си списък на световното наследство Гейрангерфиорд и Наеройфиорд.
СЕВЕРНО СИЯНИЕ - Между края на септември и края на март в Северна Норвегия е тъмно от ранния следобед до късната сутрин и Северното сияние често се извисява по небето. С множеството си острови, дълбоки фиорди и стръмни планини, Норвегия е сред най-красивите и интересни места в света, където можем да се насладим на този природен феномен.
По време на националния празник - Деня на конституцията - много хора носят бунади (традиционни носии) и повечето участват или наблюдават парада за Деня на конституцията в Норвегия. Физическата култура е традиционна за страната. Със своите географски дадености, Норвегия има изключителна природа, която насърчава спортовете на открито и туризма. Много норвежци притежават ски екипировка и са активни в планинските преходи. Уникалната норвежка земеделска култура, поддържана и до днес, е резултат не само от оскъдните ресурси и суровия климат, но и от древните закони за собственост, идващи от епохата на викингите.
Норвегия е една от страните с най-висок стандарт в света. Като пример сме изброили някой от най-търсените стоки в ежедневието:
Националната валута е норвежка крона (NOK), като обменният курс към края на 2019 г. е 1 EUR=10.06 NOK.
1 януари (Нова Година), 21 февруари (рождения ден на краля) Великден, 1 май (Ден на труда), 17 май (Ден на конституцията), 25 декември (Коледа).
ОСЛО
БЕРГЕН
Музеите изискват документ за самоличност за удостоверяване на възрастта при ползване на намаление.
Оповестените тук цени на музеи са към 30.11.2021 и „Руал Травел“ не се ангажира с тяхната абсолютна точност.
НОРВЕГИЯ (1 EUR = около 10.63 NOK)
Забележка: при посещение в Норвегия, Ви съветваме да носите банкова карта, както и да си осигурите основната сума, която смятате да похарчите в норвежки крони, от България.