Представлява три вертикални еднакво големи ивици – зелена, бяла и червена. Националният герб е изобразен в средата на бялата ивица. Трите цвята са възприети от Мексико след отвоюването на независимостта от Испания, когато са били използвани от мексиканската армия. Първоначалният мексикански флаг е бил приет през 1821 г., без герба в средата, а сегашният му дизайн се възприема окончателно през 1968 г., най-вече с цел да го отличава от италианския флаг. Гербът е пиктограм на ацтеките за Теночтитлан – старото име на Мексико Сити. Според древна легенда на ацтеките, те е трябвало да основат столицата си на място, което се намира на скала над езеро, и където видят орел, кацнал върху кактус да яде змия.
Мексико е най-северната и трета по големина държава в Латинска Америка. Общата дължина на бреговата ѝ линия е 9 330 км.
На север:
На югоизток:
На запад:
На изток:
64,94 д/км2.
76,6 години, като 74 години за мъжете и 79,2 години за жените.
Мексико Сити (12 294 193), по данни от 2019 година.
Най-голямата река е Рио Гранде, по границата със САЩ, с обща дължина 3051 км, която я поставя на 4-то място по дължина в цяла Северна Америка. Извира от планините Сан Хуан, щата Колорадо, оформя границата между САЩ, и по-конкретно щата Тексас и Мексико и се влива в Мексиканския залив. Около устието на реката се намират важни селскотопански райони, тъй като от началото на 20-ти век водите й се използват широко в това направление.
Мексико е пресечено от север на юг от две планински вериги, които са продължение на Скалистите планини в северната част на американския континент – Източна Сиера Мадре и Западна Сиера Мадре. Източна Сиера Мадре представлява система от дълги около 1000 км успоредни вериги, които ограждат Мексиканското плато и го отделят от крайбрежната низина на Мексиканския залив.
В центъра на страната, от изток на запад, се простира Сиера Невада, част от Транс-мексиканския вулканичен пояс. Поясът представлява планинска верига, която се простира от запад на изток през Централно Мексико. Пико де Оризаба (5 610 м.) е най-високата точка. Той, както и още някои вулкани от веригата са активни.
Четвърта планинска верига – Сиера Мадре дел Сур се простира между градовете Мичоакан и Оаксака на юг.
По-голямата част от територията на Мексико се намира на големи надморски височини, а най-високите върхове са в Сиера Невада:
Пико де Оризаба (5 610 м), намира се в Сиера Невада.
Ривиера Майа и Канкун – намират се на източното крайбрежие на Мексико, на полуостров Юкатан, на Карибско море. Това са най-посещаваните понастоящем курорти в страната, въпреки старата слава на курорта Акапулко, който се намира на тихоокеанското крайбрежие. Освен прекрасни плажове и лазурно море, в близост до Канкун и Ривиера Майа се намират световно известните пирамиди на маите при Чичен Ица и археологическата зона Тулум. Тук можете да се насладите на спокойствие и местности с богата растителност и необятни девствени пейзажи.
Тропикът на Рака разделя страната на зони с умерен и зони с тропически климат.
Земите на север от Тропика са с по-студени температури през зимните месеци, а на юг температурите са практически постоянни. Това прави Мексико една от държавите с най-разнообразен климат. На юг от Тропика, в зоните с надморска височина над 1000 м (южните части на крайбрежните плата и полуостров Юкатан) средните годишни температури са между 24-28 градуса. Разликата с температурите през зимата се движи в рамките на 5 градуса. Ниските части на север от Тропика са горещи и влажни през лятото, но са с по-ниски средни температури – между 20-24 градуса, заради по-умерената зима.
Повечето големи градове се намират в Долината на Мексико или близките долини, на надморска височина над 2000 м, поради което средните годишни температури там са около 16-18 градуса, а нощите са студени през цялата година.
Части от Мексико, най-вече на север, са със сух климат и спорадични превалявания, докато части от тропичните ниски земи са със средни годишни валежи от 200 см. Например, големи градове на север като Монтерей, Ермосийо и Мексикали достигат температури от над 40 градуса през лятото. В пустинята Сонора дори температурите стигат над 50 градуса.
Мексико е федерация, която е съставена от 31 щата и един столичен федерален окръг. Страната е президентска република. Законодателната власт е в ръцете на двукамарен Национален конгрес: Сенат, състоящ се от 128 члена, избирани за 6 г., и Камара на депутатите, състояща се от 500 депутата, избирани за 3 г. Глава на Правителството и на държавата е Президентът, с мандат от 6 г., като няма право да бъде преизбиран. Предоставена му е законодателна инициатива. Чрез дадените му права Президентът има възможност да реализира намеса във вътрешните дела на отделните щати.