Предствлява поле от три сини и две бели ивици, разположени водоравно, и червен равностранен триъгълник с бяла звезда. То е използвано за първи път през 1848 г. по време на освободителното движение на местното население, борещо се за независимост от Испания. Статут на държавен флаг получава през 1902 година, когато Куба е призната за независима държава и от САЩ.
109,88 км².
Куба е най-големият и един от най-красивите острови в Карибския регион. Често е наричана El Caimán или El Cocodrilo, което на испански означава алигатор, заради формата на държавата, погледната от въздуха.
Република Куба се намира на дългия и тесен едноименен остров, разположен в посока запад-изток. На Република Куба принадлежат сравнително големият остров Хувентуд и около 1600 малки острови, повечето от тях незалесени. Бреговата ѝ линия достига 3735 км, а плажовете ѝ са едни от най-красивите в света.
103.14 д/км².
Хавана (2 138 419), по данни от 2019 година.
Кауто (343 км) тече в посока от изток на запад, на 20 км северно от град Баямо, плавателна за малки лодки.
Куба има хълмисторавнинен релеф. Планините и възвишенията заемат около 1/3 от територията на страната. На изток се намира най-високата планина - Сиера Маестра (1974 м).
Туркино (1974 м), който се намира в планината Сиера Маестра.
Климатът на страната е тропичен, пасатен. Средната януарска температура е 22 градуса, юли-август - около 28 градуса. Валежите са от 800 мм (долината Гуантанамо) до 2200 мм в планинските райони. 80% от валежите са през летния период (май-октомври). В Куба има два сезона – сух и влажен. Подходящ за туристически посещения е периодът от ноември до април, когато температурите са 24-30 градуса, а валежите са минимални. Влажността на въздуха е висока.
Съгласно Конституцията Куба е демократична република.
Парламентът на страната се избира за срок от 5 години, ролята му е формална, заседава всяка година само няколко дни и приема без обсъждане предварително приготвените от Държавния съвет законопроекти. Държавният съвет е постоянно действащ орган на парламента, състои се от председател, първи заместник-председател, 5 заместник-председатели, секретар и 23-ма членове.
Правителството на страната се състои от председател, министри и ръководители на по-важни държавни органи. На практика решенията се взимат от 9-членното Изпълнително бюро на правителството. В действителност Държавният съвет, Правителството и 21-членното Политбюро на Кубинската комунистическа партия обикновено заседават заедно. Повечето държавни ръководители имат постове и в трите органа.
В Куба към момента има две официално действащи валути. Конвертируемото песо (CUC), неофициално наричано кук или чавито, е въведена през 1994 г. за изместване на щатския долар. Другата е Кубинското песо (CUP). Кубинско конвертируемо песо, налично в обменните бюра, е предначначено за туристите. Тенденцията е поетапно изваждане от употреба на конвертируемото песо и преминаване към Кубинско песо.
Куба е аграрно-промишлена страна. Основната селскостопанска култура е захарната тръстика (трето място по производство на захар в света). Отглеждането на цитрусови плодове е от голямо значение, тъй като по-голяма част от тях са за износ. Отглеждат се и тропически плодове:
В животновъдството водещ отрасъл е отглеждането на едър рогат добитък. От добивната промишленост най-голямо значение има производството на никел, който е втората по значение експортна стока на Куба. Гордост за кубинското машиностроене е производството на комбайни за захарна тръстика, селскостопанска техника, пригодена за тропични условия, товарни автомобили и други. Успешно се развива и химическата промишленост. Туризмът е важен източник на приходи. Най-известният курорт е Варадеро.