Столица: Берн
Най-голям град: Цюрих
Официален език: немски, френски, италиански, реторомански
Население: 7 952 600
Площ: 41 285km2
Валута: Швейцарски франк (CHF)
Часова зона: GMT+1
ЗНАМЕ: Националното знаме на Швейцария представлява бял кръст на червен фон. Белият кръст символизират кръста, на който Исус Христос е бил разпънат, а червеният фон – кръвта му, пролята на кръста. За разлика от повечето държавни знамена по света, швейцарският флаг има квадратна форма.
Интересен е фактът, че движението на Червения кръст е създадено в Швейцария и за негов символ е избрано швейцарското знаме, като цветовете са разменени – червен кръст на бял фон.
ПЛОЩ: 41 285 км2 – Швейцария се подразделя на три големи района с различна площ: планинската верига на Алпите на юг (простират се на 60% от територията на страната), планините Юра на север (10% от територията на страната) и Швейцарското плато в централните части (30% от територията на страната).
ГРАНИЧИ С: Германия на север, Австрия и Лихтенщайн на изток, Италия на юг, Франция на запад.
НАСЕЛЕНИЕ: 7,952,600 жители (по данни от 2011 година). Средната гъстота на населението е 188 души на км2. Средната продължителност на живота в Швейцария е 83,6 години за жените и 77,8 за мъжете. От началото на 20 век населението на страната се е удвоило – от 3 300 000 през 1900 до 7 712 100 през 2009. Нарастването на населението достига своя пик в периода 1950-1970. В страната има 4 официални езика – немски, говорен от 64% от населението в северните и централните части; френски, говорен от 19% от жителите на запад; италиански, говорен от 8% от населението на юг и ретроромански, говорен предимно от жителите в югоизточния кантон Граубюнден.
ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯ: католици 47,6% от населението, протестанти 44,3%, мюсюлмани – около 4%, православни 2%. Останалата част от населението принадлежи на различни малцинствени религиозни групи или се самоопрделя като атеисти.
СТОЛИЦА: Берн (128 041 души население) е столицата на Швейцария, намира се в кантон Берн. Градът е разположен в северозападната част на страната, на река Ааре, която е ляв приток на Рейн.
ГОЛЕМИ ГРАДОВЕ: Цюрих (364 977 жители, а на агломерацията – 1 091 732 жители), административен център на кантон Цюрих. Градът е най-голямото търговско средище в Швейцария и притежава най-голямото летище в страната. Градът е разположен при изтичането на река Лимат от Цюрихското езеро и е ограден с гористи хълмове.
Женева (185 526 жители, а на агломерацията – 441 000 жители) е град в Югозападна Швейцария и е главен административен център на едноименния кантон Женева. Градът е седалище на много европейски и световни организации и е вторият по големина град в страната след Цюрих.
Базел (166 000 жители, а на агломерацията – 731 000 жители) е третият по големина град в Швейцария след Цюрих и Женева. Намира се до точката, в която се срещат границите Франция, Германия и Швейцария. Заедно с общините Риен и Бетинген образуват кантона Базел щат. Базел се разделя от река Рейн на "Малък Базел" и "Голям Базел".
Лозана, петият по големина град в страната (131 130 жители, а на агломерацията – 317 000 жители), се намира в Западна Швейцария, център на кантона Во. Разположен е във френскоговорящата част на Швейцария, на северния бряг на Женевското езеро. Там се намира и централата на МОК (Международен олимпийски комитет) и градът се определя като спортната столица на Конфедерацията.
Люцерн (население около 52 000 души) е град в Централна Швейцария, столица на кантона Люцерн. Разположен е на северозападния бряг на езерото Люцерн.
РЕЛЕФ: Планински релеф - 60 % от територията са заети от Алпите - Пенински, Лепонтински, Ретийски, Бернски, Гларнски Алпи (най-висок връх Дюфур – 4 634 м). На северозапад са Швейцарското плато с много езера, планината Юра. Влажен, в планините хладен, умерен климат (средна януарска температура 0-14 °С, средна юлска температура 0-19 °С, валежи 800-2500 мм годишно). Дълготрайна снежна покривка, лавини, ледници. Буйни и многоводни реки: Рейн с Ааре, Рона; много езера - Боденско езеро, Женевско езеро, Лаго Маджоре.
ГОЛЕМИ РЕКИ: Реките на Швейцария се оттичат в три различни морета: Рейн с нейните притоци се влива в Северно море, Рона и Тичино – в Средиземно море, а Ин - в Черно море.
Рейн е една от най-големите европейски реки, дълга 1320 км, от които 375 км са в Швейцария, 220 000 км2 водосборен басейн, представляваща най-важният воден път на континента, се формира край село Райхенау в Швейцарските Алпи, в кантона Граубюнден, където двата му първоначални притока Фордеррейн и Хинтеррейн се обединяват, след което тече на север, определайки границите между Швейцария и Лихтенщайн и Швейцария и Австрия. После реката се влива в Боденското езеро. Изтичайки от противоположната му страна, тече на запад и служи за граница между Швейцария и Германия, след което в нея се влива река Ааре, която увеличава многократно дебита на Рейн, който продължава да тече на север, като очертвава част от южната граница на Германия с Франция, преди да навлезе изцяло в Германия, където в реката се вливат множество притоци. След това реката прави завой на запад към Холандия, където заедно с река Маас (Мьоза) образува обширна делта, разделяйки се на три главни ръкава и оттичайки се в Северно море. Най-големите градове, разположени на реката, са Базел в Швейцария, Страсбург във Франция, Карлсруе, Майнц, Манхайм, Бон, Кьолн, Дюселдорф и Дуисбург в Германия, Утрехт и Ротердам в Холандия.
Ааре има дължина - 288 км, извира от алпийския масив Аар-Готар, от водите от ледниците на връх Финстераархорн - 4275 м, влива се в Тунското езеро, изтича от него и продължава към Берн, откъдето се отправя към швейцарско-германската граница и се влива в Рейн при Кобленц. Бързите води на река Ааре се използват интензивно за производство на електричество – 107 хидроелектрически централи са построени по реката и 3 швейцарски ядрени централи са построени по бреговете на реката, като четвърта ядрена централа Лайбщат се намира малко след устието, където Ааре се влива в Рейн.
Рона има дължина - 812 км, 290 км от които протичат през територията на Швейцария, площ на водосборния басейн - 100 000 км². Извира от Ронския ледник в Алпите, близо до прохода Фурка, на 1850 м надморска височина, в кантона Вале в Швейцария, преминава през Женевското езеро и се влива в Средиземно море. Рона минава през Лион, Женева, Авиньон. Първоначално реката тече в посока югозапад и се влива в Женевското езеро. След езерото тя продължава да протича в посока югозапад докато достигне Лион. Тук завива рязко на юг и преминавайки Ронската низина достига до Лионския залив на Средиземно море. В устието си образува делта с два ръкава. Площта на делтата надвишава 12 000 км². Основните десни притоци на Рона са реките Ен, Сона и Ардеш, а левите и притоци са Изер и Дюранс,
Реус има дъжина 158 км, приток на Ааре и е четвъртата по дължина река в страната след Рейн, Ааре и Рона. Извира от алпийския масив Аар-Готар, от прохода Сен Готар, на 2431 м надморска височина, протича през долината Андермат и се влива в Езерото на Четирите кантора, от което излиза при град Люцерн, после продалжава на север и се влива в Ааре.
Ин има дъжина 510 км, от които 106 км са в Швейцария и е най-значимият приток в горната част на река Дунав, тече през Швейцария, Австрия и Германия. По бреговете й човек може да види всички ландшафтни форми – от високоалпийските планински панорами до прелестната Дунавска равнина. Ин извира на швейцарска територия, недалеч от курорта Сейнт Мориц, в района на долината Енгадин, на 2484 м надморска височина. Навлиза в Австрия при град Ландек, след което тече на изток през областта Тирол и нейната столица Инсбрук (в превод – мост над Ин). Река Ин напуска австрийска територия при град Куфщайн и продължава да тече на север през Бавария. Реката определя границата между Австрия и Германия, след което се влива в река Дунав при германския град Пасау – градът на трите реки.
Тичино е река в Швейцария и Италия с дължина 280 км, от които 91 са в Швейцария, общ вадасборен басейн, включващ и басейна на Лаго Маджоре – 6598 км². Тя извира от масива Сен Готар в Алпите, преминава през езерото Лаго Маджоре и се влива в река По близо до Павия. На реката е наречен швейцарският кантон Тичино, по-голямата част от който се намира в нейния басейн. През 218 пр.н.е. край реката се състояла известната антична битка при Тицин по време на Втората пуническа война. По-големи градове по течението на река Тичино: в Швейцария: Айроло, Белинцона, Локарно; в Италия: Стреза, Виджевано, Павия. На територията на Швейцария река Тичино има голямо значение за производството на електрическа енергия.
ЕЗЕРА: Швейцария има изключително много езера, всички с ледников произход.
Женевско езеро или езерото Леман (Lac de Genève или Lac de Léman) е второто по големина в Централна и Западна Европа след Балатон. Намира се на границата между Швейцария и Франция (60% от територията му е в Швейцария) и има типичната за ледниковите езера издължена форма, в случая на полумесец посока изток-запад, с вдлъбната южна страна откъм френския бряг. Разположено е по течението на река Рона, негов основен приток, която извира източно от езерото, влива водите си при Вилньов и изтича при Женева. Намира се, от швейцарска страна, в кантоните Во (Vaud), Валезе (Vallese) и Женева (Genève) и в департамента Ронски Алпи (Rhône-Alpes) от френска страна. Повърхността на езерото е 582,4 км² (при екстремните широчина 13 км и дължина 72 км), дълбочината му е 309,7 м. За сравнение Балатон е с площ 596 км² и с дълбочина 11 м (тектонски произход). Женевското езеро се намира на 372 м надморска височина. Образува собствен микроклимат, тъй като през зимните месеци отдава събраната през лятото топлина и по този начин омекотява значитено планинската зима. Затова не се учудвайте, че по бреговете на езерото растат палми. Освен това бреговете на Женевското езеро се славят с най-приятната есен в Европа. Около 20 000 лодки, транспортни, риболовни или за забавление, кръстосват водите на езерото. Освен множеството интересни за туристите селища, сред които най-известните безспорно са Женева, която е кръстник на езерото, Лозана, Веве и Монтрьо, в непосредствена близост до град Монтрьо, се намира замъкът Шийон с неговата уникална романтична атмосфера и вековна история, възпят от Жан Жак Русо в „Новата Елоиза" и Лорд Байрон в „Затворникът от Шийон".
Боденското езеро (Bodensee) е третото по големина в Европа след Балатон и Женевското езеро, известно още като езерото Констанц. Разположено е между Германия, Швейцария и Франция (немската част на езерото е дълга 173 км, швейцарската – 72 км, а австрийската - 28 км), по течението на река Рейн, която се влива в югоизточната му част и изтича от северозападната. Повърхността на езерото е 536 км (при екстремните - широчина 14 км и дължина 63 км) и максималната му дълбочина е 254 м. Разположено е на 395 м надморска височина. Най-големите острови в езерото са Райхенау (Reichenau), Майнау (Mainau), така нареченият остров на цветята и Линдау (Lindau).
Лаго Mаджоре (Lago Maggiore), наречено още Вербано (Verbano) се намира между Италия (в областите Ломбардия и Пиемонт) и Швейцария (в кантона Тичино), 80% на италианска и 20% на швейцарска територия. Основните му притоци са реките Тичино, Маджа, Точе и Треза. Повърхността на езерото е 212 км (при екстремните широчина 10 км и дължина 66 км), разположено е на на 193 м над морското равнище. Има издължена форма и в него се намират множество острови и островни групи с наи-различна големина. Езерото привлича множество туристи всяка година с историческите си забележителности, разположени по неговите брегове, средновековни замъци, възможности за водни спортове и красотата си.
Цюрихско езеро (Zurichsee) – намира се на югоизток от град Цюрих, почти изцяло в едноименния кантон. Подхранва се от водите на река Линт (Linth), която, навлизайзаки в град Цюрих и оттичайки се от езерото, променя името си на река Лимат (Limmat). Езерото има издължена форма, напомняща банан, повърхност от 88,65 км² (при екстремните си широчина 3,85 км и дължина 42 км), дълбочина 143 м и се намира на 406 м над морското равнище. В него се намират два малки острова – Лютзелау (Lutzelau) и Уфенау (Ufenau). На езерото се намира град Цюрих, най-големият град в Швейцария, чието име носи езерото.
Езерото Нюшател (Lac de Neuchâtel) – намира се между кантоните Нюшател, Во, Фрибург и Берн. Най-дългото езеро изцяло на територията на Швейцария, повърхност от 218,3 км² (при екстремните си широчина 8,2 км и дължина 38,3 км), дълбочина 152 м.
Езерото на четирите кантона (Lac des Quatre-Cantons) или още Люцернското езеро (Lac de Lucerne) - намира се в централната част на Швейцария, и е с повърхност от 114 км² и дълбочина 214 м. Езерото е разположено на територията на кантоните Ури, Швиц, Унтервад и Люцерн и на неговия бряг се намира живописният град Люцерн.
ПЛАНИНИ: Алпите са планинска верига, в която се намира най-високият връх в Западна Европа Мон Блан – 4810 м, простираща се в Северна Италия, Югоизточна Франция, Монако, Швейцария, Лихтещайн, Австрия, Южна Германия и Словения. Алпите имат 82 върха, високи над 4000 м, от които 48 са в Швейцария, 38 – в Италия и 24 – във Франция. Алпите оформят една 1200 километрова стена в Европа, разделяща Средиземно море от река Дунав. Около 20% от Алпите са в Швейцария. Приблизително около 100 върха на територията на страната са близо до или по-високи от 4000 м над морското равнище.
Юра е планинска верига, разположена на север от Алпите, на територията на Франция, Швейцария и Германия, успоредно на френско-швейцарската граница между долините на реките Рона и Рейн, като по-голямата част е на територията на Швейцария.
ДЪРЖАВНО УСТРОЙСТВО: Швейцария е федерална парламентарна република, като всеки кантон има свое правителство, парламент и конституция. Законодателната власт се състои от Федерално събрание с две равноправни камари - Национален съвет от 200 депутати, избирани на всеки четири години, и Съвет на кантоните. Федералният съвет е органът на изпълнителната власт, избиран на всеки 4 години, но, ако всеки един от седемте федерални съветника в него има желание, мандатът му може да бъде продължен. Швейцария е разделена на 26 кантона, но централното правителство контролира армията, железниците, пощите и международните връзки. Всяка година Съветът избира президент на Конфедерацията по принципа на старшинството, длъжност, която реално не дава особена власт над останалите, а е чисто представителна. Швейцария се слави с пряката си демокрация на управление. Поне няколко референдума се провеждат в рамките на една година, под формата на допитване за приемане или отхвърляне на важни за страната позиции в национален или международен план или за взимането на важни за кантона решения. Седалищата на над 150 международни организации се намират в Швейцария, включително на ООН, МОК, Червения кръст, който е основан в Женева през 1863 г. Швейцария от много отдавна държи на своя неутралитет, като не е участвала в международни конфликти от 1815 година до момента. Въпреки че през всички войни в съвременната история Швейцария пази неутралитет, всички мъже в страната задължително се подготвят за военна служба.
ИКОНОМИКА: Географското ѝ положение е силно стратегическо и благоприятно за развитието на външнотърговските ѝ връзки. Швейцария е сред страните с най-висок жизнен стандарт в света – по доход на глава от населението, който е около 18 пъти по-висок от този в България, се нарежда на 3-то място в Европа след Люксембург и Норвегия. Инфлацията е много ниска, а по заетост страната заема 2-ро място в света след Китай. Всичко това е предпоставка за устойчивия икономически растеж, който Швейцария поддържа през последните 10-15 години, както и за благоприятния бизнесклимат, който привлича чуждестранни капитали от цял свят.
Селското стопанство заема малък относителен дял, а селскостопанската политика е сходна с тази на ЕС – производството се субсидира от държавата, а вносът се регулира от квоти и мита. Основната част от аграрното производство се състои от животновъдството и млекодобива, тъй като голяма част от територията на страната е заета от планини – Швейцарските Алпи, известни с привлекателните си зимни курорти, както и с кравите, даващи млякото за производство на световноизвестния швейцарски шоколад. По отношение на животновъдството и млекодобива Швейцария успява да задоволи потребностите си, но по отношение на останалите селскостопански продукти страната е зависима от внос. Основната причина за това е малкият процент обработваема земя (само 10%).
Хранителна промишленост - Швейцария е страна, известна с шоколадите си. Представители на отрасъла са известни компании като Nestle Group, Kraft Foods (Milka, Jacobs, Toblerone), Lindt&Sprüngli AG и др. Продуктите на всички тези компании масово се консумират в цял свят. Потребителите ги ценят заради високите им вкусови качества. Най-голямата сред, Nestle Group, е най-голямата компания за производство на хранителни продукти в света.
Преработваща промишленост - тя заема относително голям дял в структурата на БВП, страната се е специализирала в производството на трудоемка, наукоемка и висококачествена продукция. Машиностроенето, чийто основни подотрасли са производството на текстилни машини, инструменти, прецизни уреди, електроуреди, електроника, автомобилни части, оптика и часовници заема най-голям дял в структурата на промишленото производство, както и голяма част от износа. Компаниите изнасят повече от 80% от производството си. Швейцария произвежда половината от часовниците в света, като за износ е предназначена 95% от продукцията. Средната износна цена на един часовник за 2005г. възлиза на $377.
Химическата промишленост заема второто място в структурата на промишленото производство, като същевременно заема най-голям дял в структурата на износа. Център на химическата промишленост е град Базел, а един от основните подотрасли е фармацевтичната промишленост.
Услуги - секторът на услугите заема най-голям дял в структурата на БВП на Швейцария – повече от 70%, което в стойностен обем е 3 пъти повече от преработвателната промишленост. Негови основни подсектори са банковата и застрахователна система, както и туризмът. Банковата система заема най-голям дял в сектора на услугите. Швейцария е един от водещите финансови центрове в света. Под контрола на швейцарските банки се намират огромни капитали. Успехът на страната в тази сфера се дължи на редица фактори: позицията на традиционен неутралитет, която Швейцария поддържа през различните войни, икономическата и политическа стабилност, устойчивостта на швейцарския франк, прословутата система за запазване на банкова тайна, създадена със закон от 1934 г. и др. Най-големите швейцарски банки са: на първо място UBS (Union Bank of Switzerland), която е най-голямaта финансово-управленска институция в света с глaвни квартири в Цюрих и Базел и представителства в 50 страни; на второ място се нарежда Credit Suisse Group. Туризмът е важен източник на доходи за Швейцария. Ежегодно тази иначе малка страна е в ТОП 20 по приходи от туризъм и по брой на туристите, който е приблизително 10 млн. души годишно. Туризмът е третият сектор по приходи след машиностроенето и химическата промишленост. Той заема около 3% от БВП.
Брутен вътрешен продукт на глава от населението, в долари (БВП):
година | БВП |
---|---|
2005 | 32,200 |
2006 | 34,000 |
2007 | 40,100 |
2008 | 41,800 |
2009 | 41,200 |
2010 | 42,600 |
2011 | 43,400 |
2012 | 46,200 |
ОФИЦИАЛНИ ПРАЗНИЦИ: Официалните празници в Швейцария са различни в различните кантони поради федеративния характер на държавата. Празниците, които се празнуват от цялата страна са: 1 януари (Нова Година), Разпети петък, Великден, Възнесение Господне (четвъртък, 39 дни след Великден), Петдесетница (понеделник, 50 дни след Великден), 1 май (празник на труда), 15 август (Успение Богородично), 1 ноември (Задушница), 8 декември (Непорочно зачатие), 25 декември (Коледа), 26 декември (Св. Стефан).
АДРЕС НА БЪЛГАРСКОТО ПОСОЛСТВО В ШВЕЙЦАРИЯ:
BOTSCHAFT DER REPUBLIK BULGARIEN
BERNASTRASSE 2-4
3005 BERN
Tel: 0041 (031)/ 351 14 55; 0041 (031) 351 14 56
ЖЕНЕВА
Музей за история на науката – безплатно, работи от 10.00 ч до 17.00 ч.;
Ботаническа градина – безплатно, работи от 09.30 ч до 17.00 ч;
Музей Ариана – 10 CHF (затворен в понеделник), работи от 10.00 ч до 18.00 ч;
Музей на Червения кръст – 15 CHF, студенти и пенсионери (срещу документ) – 7 CHF, работи от 10.00 ч до 18.00 ч;
Кулите на катедралата „Св. Петър” – 5 CHF, деца 6 – 16 г. - 2 CHF, работи от 10.00 ч до 17.30 ч;
Пале де Насион - 12 CHF, студенти и пенсионери (срещу документ) – 10 CHF, деца 6 – 18 г. - 7 CHF (затворен събота и неделя в периода септ. – март; и само в неделя в периода апр. – авг.);
Музей Патек Филип - 10 CHF, студенти и пенсионери (срещу документ) – 7 CHF, деца до 18 г. - безплатно, работи от 14.00 ч до 18.00 ч, затворен неделя и понеделник;
Разходка с корабче по езерото – от 16 CHF до 22 CHF според продължителността;
ЛОЗАНА
Олимпийския музей – 18 CHF, студенти и пенсионери (срещу документ) – 16 CHF, деца от 6 г. до 10 г. – 10 CHF, работи от 10.00 ч до 18.00 ч;
Музей на изкуството – 10 CHF, студенти и пенсионери (срещу документ) – 8 CHF, деца до 16 г. – безплатно, работи от 11.00 ч до 18.00 ч.
ЗАМЪКА ШИЙОН – 12.50 CHF, за деца 6 - 16 г. - 6 CHF, студенти и пенсионери (срещу документ) – 10.50 CHF, работи от 09.00 ч до 19.00 ч.
БЕРН
Часовниковата кула – посещава се само групово с предварителна резервация – максимум до 20 pax – 15 CHF, студенти и пенсионери (срещу документ) – 10 CHF, деца от 6 г. до 16 г. – 7.50 CHF, работи от 10.00 ч до 18.00 ч,
Кулата на катедралата – 5 CHF, работи от 10.00 ч до 16.30 ч.
ЛЮЦЕРН
Глетчергарден – 15 CHF, студенти и пенсионери (срещу документ) – 12 CHF, деца от 6 г. до 16 г. – 8 CHF, работи от 10.00 ч до 18.00 ч;
Бурбаки панорама – 12 CHF, студенти и пенсионери (срещу документ) – 10 CHF, деца от 6 г. до 16 г. – 7 CHF, работи от 10.00 ч до 18.00 ч.
ЦЮРИХ
Художествена галерия – 22 CHF, пенсионери (срещу документ) – 17 CHF, за деца до 16 г. – безплатно, работи от 10.00 ч до 18.00 ч (затворена понеделник);
Музей на часовниците “Бейер” – 8 CHF, пенсионери (срещу документ) – 3 CHF, за деца до 12 г. – безплатно, работи понеделник – петък от 14.00 ч. до 18.00 ч
Църквата "Фраумюнстер" - 5 CHF, деца и студенти - безплатно.
ЛИХТЕНЩАЙН
Обиколка с атракционно туристическо влакче – 11 CHF;
ЗЪБЧАТА ЖЕЛЕЗНИЦА ОТ ТЕШ ДО ЦЕРМАТ - 17 CHF, деца до 16 г. – 8,5 CHF.
Музеите изискват документ за самоличност за удостоверяване на възрастта при ползване на намаление.
Оповестените тук цени на музеи са към 18.12.2018 г. и „Руал Травел“ не се ангажира с тяхната абсолютна точност.
ШВЕЙЦАРИЯ (1 EUR = 1,10 CHF)
ЗАБЕЛЕЖКА: при посещение на Швейцария, Ви съветваме да си осигурите основната сума, която смятате да похарчите в швейцарски франкове, от България.